2016-01-14

Zegarek kwarcowy czy automatyczny?

Zegarki z napędem kwarcowym stanowią stosunkowo nowe rozwiązanie. Pierwszy zegarek zasilany energią z baterii powstał i trafił do sprzedaży dopiero w latach 70. Tymczasem mechaniczne czasomierze towarzyszą nam już od stuleci (Chińczycy zbudowali pierwszy zegar napędzany mechanicznie w VIII wieku!). Olbrzymia popularność, którą natychmiast zyskały mechanizmy kwarcowe, wynika przede wszystkim z ich niewielkiej ceny zakupu i eksploatacji, a także łatwości użytkowania.


Zegarki automatyczne


Zegarek mechaniczny, w tym bardziej nowoczesny zegarek automatyczny, czerpie energię do chodu z naciągniętej sprężyny, która podczas rozwijania się, napędza misternie skonstruowany mechanizm. Najważniejszymi elementami mechanizmu obok sprężyny są wychwyt i balans. W tradycyjnych modelach zegarków mechanicznych konieczne jest ręczne nakręcanie sprężyny.
Z kolei zegarki automatyczne wyposażone są w dodatkowe urządzenie, dzięki któremu mechanizm wykorzystuje ruch ręki do automatycznego naciągania sprężyny. Dzięki temu właściciel zegarka nie musi pamiętać o jego regularnym nakręcaniu ? wyjaśnia ekspert sklepu Zegarki Japońskie. O tym, że zegarek wyposażony jest w mechanizm automatyczny najczęściej informuje napis umieszczony na jego tarczy.


Zegarki kwarcowe


Działanie zegarka kwarcowego opiera się na zupełnie innej technologii, a mianowicie, wykorzystuje baterię. Pochodząca z niej energia wprawia w drgania kryształ kwarcu (stąd nazwa), zaś specjalne systemy cyfrowe zliczają owe drgania i prezentują na tarczy lub cyferblacie w postaci aktualnego czasu. Rezonator kwarcowy umieszczony w takich zegarkach wytwarza sygnał o niebywale dokładnej częstotliwości co sprawia, że czas podawany jest bardziej precyzyjnie, niż w zegarkach mechanicznych ? wyjaśnia specjalista z Zegarków Japońskich. Jako największą wadę tego typu mechanizmu wskazuje się konieczność wymiany baterii raz na rok lub raz na 2 lata. Jednak nawet mimo tego koszt serwisowania zegarków kwarcowych jest znacznie niższy niż naprawy zegarków mechanicznych.
Zegarki kwarcowe stanowią doskonałe rozwiązanie dla ludzi szukających przede wszystkim praktycznego i niezawodnego urządzenia do odmierzania czasu, natomiast zegarki mechaniczne znajdują swoich amatorów głównie wśród prawdziwych pasjonatów, którzy w swoich czasomierzach pragną słyszeć duszę i cieszyć się ich niepowtarzalnym pięknem.

Zaufane Opinie IdoSell
5.00 / 5.00 12 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-12-07
Zamówienie zrealizowane mega szybko. Kontakt ze sprzedającym bardzo miły i rzeczowy. Sklep dopasował bransoletkę. Zakupy tam to prawdziwa przyjemność. Zdecydowanie polecam
2023-02-05
Bardzo dobry i szybki kontakt! Polecam!
pixel